Як уникнути вибуху газу у будинку. Пояснює експертка

Чому в Україні стаються вибухи газу у житлових будинках і як безпечно користуватися газовими приладами, в ефірі Українського радіо розповіла Ольга Богданова, голова правління Європейського співтовариства охорони праці, технічна експертка Інституту гігієни та безпеки праці Великої Британії.

“У кожного впродовж життя був такий випадок, коли майже відбувся вибух. Тому що в кожного загасав пальник, виникали проблеми під час експлуатації газового балона, виходили з ладу застарілі газові системи, а також незнання правил безпечного поводження з газовими приладами часто ставали причиною межових ситуацій”, — розповіла Богданова.

За її словами, щоб уникнути трагедії, необхідно слідкувати за правильною експлуатацією систем газопостачання. За законодавством 2015 року обов’язок дбати про безпечне газопостачання покладено саме на власників.

Як уникнути вибуху газу у будинку. Пояснює експертка

Якщо власники не можуть самотужки нести відповідальність за технічний стан свого житлового приміщення і за правильну експлуатацію систем газопостачання, то слід укласти договір зі службами, які надають відповідні послуги.

Експертка також нагадала, що 104.ua — офіційний сайт газової служби, на якому є клієнтський простір, де ми можемо знайти всю необхідну інформацію про організації, з якими можна укласти договір про контроль та перевірку газопостачання. Також є й інші сервісні компанії, які надають такі послуги. Вартість такої послуги не є високою — усього 300-500 грн за рік. За цю невелику суму ви захистите себе та близьких — прийде фахівець і проведе контроль вашого обладнання.

Окрім того, за словами Богаднової, можна придбати газосигналізатор, індикатори якого виявляють витік газу: зафіксувавши витік газу, такий датчик відключає подачу газу, запобігаючи у такий спосіб можливій трагедії. У порівнянні з Європою, в Україні такі прилади є мало популярними. Їхня вартість, правда, є високою, але не непіднімною — стартує від 1000 грн.

Богданова зазначила, що для того, щоби убезпечити себе від можливих трагедій, пов’язаних з експлуатацією газових систем, можна зменшити застосування газових приладів у домівках, але все ж цілковито відмовитися від них українці не зможуть.

За її словами, наразі говорити про повний перехід на інші види пального, наприклад, на електрообігрів, не варто.

“Найчастіше газ стає джерелом небезпеки саме тоді, коли його використовують не за призначенням — для обігріву. З настанням холодів та початком опалювального сезону люди все частіше нехтують правилами безпеки й зігріваються теплом від газової плити. Запалені газові конфорки або відчинена газова духовка, якою у такий спосіб обігрівають приміщення, часто стають причиною трагедії”, — пояснила експертка.

Вона відзначила, що потрібно запобігати утворенню вибухонебезпечної суміші — це концентрація газу в зачиненому приміщенні, яка може досягати показника 5%. Концентрація від 5% до 15% — це вже показник вибухонебезпечної суміші, тому до складу природного газу додають етилмеркаптан — речовину зі стійким концентрованим запахом. Завдяки цьому людина може відчути газ навіть тоді, коли його концентрація сягає 1% і запобігти можливій трагедії, вживши необхідних заходів. Що відомо У селі Кодаки Київської області стався вибух газу без подальшого горіння в приміщенні харчоблоку дитячого навчального закладу “Вербиченька”.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media.Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Leave a Comment