Юрій Федоров: Про підготовку наступу свідчитимуть розгортання шпиталів і похоронних команд

Світовий інформаційний простір вже третій місяць переповнений заявами про велику ймовірність повномасштабного наступу російських військ на Україну. Український президент та керівники силового блоку заспокоють: війна почалася не сьогодні, а вісім років тому, тому нічого нового у таких повідомленнях немає. Насправді, ситуація на кордоні кардинально не змінилась.

Поки політики і медіа вправляються в оцінках ймовірностей розвитку подій, західні військові експерти уточнюють свої прогнози і описують нові сценарії можливого загострення. Один з них: Кремль готується до авіаційно-ракетної операції в поєднанні з просуванням на Донбас.

В інтерв’ю «Главкому» член Чеської асоціації міжнародний досліджень, колишній науковий співробітник Королівського інституту міжнародних відносин у Лондоні, військовий експерт та фахівець з безпеки Юрій Федоров назвав найслабкіші місця російської армії, розповів, чому навіть кількісна перевага в людях та озброєнні не допоможе Кремлю у разі повномасштабного наступу.

Юрій Федоров: Про підготовку наступу свідчитимуть розгортання шпиталів і похоронних команд

Юрій Федоров: Про підготовку наступу свідчитимуть розгортання шпиталів і похоронних команд

Військовий експерт та фахівець з безпеки Юрій Федоров

Біля кордонів з Україною перебувають понад 100 тис. російських солдатів. Дані про це сходяться і в керівництва України і в країн Заходу. Але в оцінках ймовірності повномасштабного вторгнення Росії, думки подекуди кардинально розходяться. Якщо говорити суто про військовий аспект, скільки часу буде потрібно російській армії для утворення наступального угрупування? За якими критеріями ми зможемо ідентифікувати, що нас найближчим часом очікує атака?

Дуже багато залежить від того, яку конкретну військову і політичну ціль може поставити перед собою Росія, починаючи військову операцію. Зазвичай, розглядаються декілька сценаріїв розвитку ситуації.

Перший варіант, який вважається найбільш небезпечним для України, – це спроба Росії окупувати лівобережну Україну, а також захопити Київ та Одесу. Для того, щоби реалізувати цю мету, Росії необхідно зосередити і використовувати значно більшу кількість особового складу та техніки, ніж є (вздовж кордону) зараз. Дозвольте кілька простих міркувань.

З українських джерел відомо, що Збройні сили України мають близько 80 так званих батальйонних тактичних груп. Зазвичай цей термін вживають для характеристики кількості боєздатних частин, які можна використовувати у бою. Росія на кордонах з Україною зосередила десь близько 53-55 батальних тактичних груп. З підручників будь-якої військової справи, військового мистецтва відомо, що для наступу необхідно мати істотну перевагу в силах, удвічі, утричі, іноді у чотири рази. Все залежить від того, операція якого типу планується.

Скажімо, для штурму великого укріпленого міста, типу Харкова, потрібна дуже велика перевага в силах. Штурм великого міста, яке добре захищається, – це одна з найважчих, найскладніших військових операцій. Отже, якщо говорити про «велику війну», то, схоже, у Росії для цього не вистачає сил.

Але є й інші можливі сценарії ведення військових операцій проти України. Наприклад, захоплення Маріуполя, захоплення всієї території Луганської та Донецької областей, створення так званого «сухопутного коридору» до Криму узбережжям Чорного моря, захоплення Одеси, наступ із Криму вздовж каналу Сіверського Донця. Приблизно такі сценарії розглядаються фахівцями, в ЗМІ постійно зустрічаються такого роду роздуми. Ось тут набагато складніше говорити про те, чи здатна Росія здійснити такі операції. Але принаймні більшість західних аналітиків схиляється до думки, що таки здатна наявними силами, виходячи з великої переваги Росії у військово-повітряних силах.

Всі говорять про істотну перевагу Росії в озброєнні і військовій техніці. Для того, щоби знизити цю перевагу, США та Великобританія постачають до України велику кількість протитанкових систем, у тому числі Javelin й низку інших озброєнь.

Все ж таки, які часові рамки для створення наступального угрупування є і за якими ознаками ми зможемо роздивитися, що війська справді готуються до наступу? 

Є певні маркери, які вказують на технічну та військову готовність тієї чи іншої сторони до проведення наступу. Це, зокрема, підвезення боєприпасів, розгортання систем управління, розгортання підрозділів зв’язку, радіоелектронної боротьби, це розгортання медичних загонів, польових шпиталів і навіть похоронної команди. Якщо вони з’являються у військах – це показник того, що вони готові до наступу і чекають команди.

Тобто приховати це неможливо, з супутника все буде видно?

З супутників дуже важко визначити, чи це похоронну команду розгорнули, чи щось інше. Розвідка не тільки даними з супутників керується. Але в принципі, з супутників можна визначити розгортання польового шпиталю, систем чи підрозділів управління військами, це видно. Вони мають свою специфічну військову техніку. Судячи з того, що кажуть американські експерти, зараз відбуваються саме насичення в районі кордону військ тими підрозділами, частинами, без яких неможливо розпочинати воєнну операцію. Адже не випадково американська розвідка, президент Байден кажуть, що наступ може початися практично будь-якої миті. Значить, якісь підстави говорити про це у нього є.

«Чого хоче Путін? «Фінляндизації» України»

Ви згадали про постачання Javelin. Є ще постачання зенітно-ракетних комплексів Stinger. Польща обіцяє постачати переносні зенітно-ракетні комплекси Grom, які використовують проти загроз з повітря. Чи достатньо усіх цих поставок, щоби «закрити» повітря від атак літаків? 

Javelin проти літаків використати неможливо, наскільки я це собі уявляю. Це засіб для знищення танків. Називаються різні цифри, вважається, що поставлено близько 150 пускових установок Javelin та понад 500 ракет Javelin. Це серйозна сила, якщо вміти нею користуватися… Якщо припустити, що половина з поставлених ракет вразить ціль, то буде знищено 250 російських танків, це буде серйозною втратою для Росії і може серйозно знизити силу наступу, якщо він буде.

А тепер щодо переваги в авіації, переваги в атаках з повітря (переваги російської армії). Давайте згадаємо історичні приклади. Під час операції проти Іраку в 2003 році США протягом трьох тижнів використовували крилаті ракети і бомбардували іракські військові об’єкти, іракську армію. Під час однієї з операцій з бомбардування на території Сирії, яка тривала, здається, півтора місяця, так, була перевага в повітрі. Але вона не забезпечує миттєвої перемоги, якщо судити з цих прикладів. А Путіну потрібна перемога, по-перше, швидка, щоби Захід не встиг використати всю свою перевагу: і військову, і політичну, і економічну, для того, щоб зупинити наступ російських військ. І по-друге, постає питання політичних цілей під час обмежених операцій. Наскільки я уявляю, політична позиція Путіна полягає не в тому, щоби здобути військову перемогу, завдати поразки Збройним силам України. Вона у тому, щоби змусити Україну прийняти політичну капітуляцію. Тобто піти на політичні умови Росії щодо Донбасу, оголосити нейтральний статус, можливо, надати Росії у користування якісь військові бази. Чого хоче Путін? Політичної капітуляції, перетворення України на російський протекторат. Або, як деякі вважають, більш обмежена мета – це так звана «фінляндизація» України (процес або стан примушення значною мірою орієнтуватися на інтереси сусідньої більш могутньої держави. Назва терміну походить від характеру відносин між Фінляндією і СРСР протягом 1944-1989 років, після завершення Радянсько-фінської війни і до розпаду СРСР), щось у такому дусі, а не просто воєнна перемога.

У мене є серйозний сумнів, що навіть у разі, якщо Україна зазнає воєнної поразки, це призведе до політичної капітуляції. На мій погляд, навіть окупація російською армією кількох областей України не призведе до того, що українське суспільство прийме російські умови. Я не говорю зараз про владу, кажу про суспільство України, населення України, про політичний клас. Ось я не думаю, що ці групи населення країни приймуть російські умови.

Приклад бомбардування НАТО території колишньої Югославії у 1999 році свідчить про те, що навіть із застосуванням лише авіації можна змінити політичне керівництво країни, коли було усунуто від влади Слободана Мілошевича. Якщо Росія хоче зміни українську владу на політично лояльну для себе відносно малими зусиллями, для чого їй накопичувати на кордонах настільки велику кількість своїх військ?

По-перше, я не ставлю розумові здібності російського керівництва високо. Зосередження сухопутних сил навколо України – це, насамперед, інструмент тиску на Україну, щоби створити напругу і в політичному класі, у керівництві країни, і в суспільстві. Люди важко сприймають ситуацію, коли будь-якого дня може початися війна, що спричинить дуже важкі наслідки.

Це одна з цілей Росії – створити інструмент потужного морально-психологічного і політичного тиску на Україну. А от чи будуть ці війська використані в тій чи іншій операції – інше питання. Звернув би увагу на фактор часу. Для того, щоб досягти політичних цілей війни і одночасно не викликати, скажімо, реакцію Заходу з оголошенням території України безпольотною зоною, треба буде постаратися. Уявіть, через два-три дні Вашингтон оголосить територ

Leave a Comment